2015 Kış Trendleri: Ekose Desen

01. Kasım 2015 Moda 0
2015 Kış Trendleri: Ekose Desen

Bir önceki yazımda ekose desenin bu sene çok moda olduğundan bahsetmiştim. Bu yazımda da ayrıntılı olarak ekoseyi ele almak istedim. Bakalım ekoseyi sokak modasına nasıl uyarlayabiliriz ?

İskoçya’dan çıkıp, moda dünyasına geçiş yapan ekose, yıllarca modacıların vazgeçemediği klasikleşmiş bir desen haline geldi. 80’li ve 90’lı yıllarda punk akımının etkisiyle popülerliğini arttırdı. Ama 2015 kışında, ekose bambaşka halleriyle tasarımcıların koleksiyonlarındakini yerini aldı. Ünlü modacılar ekoselerin renklerine, desenlerine göre yeniden değerlendirip klasik havasından çıkararak bambaşka bir hava içinde koleksiyonlarında yer verdiler.
Isabel Marant, Vera Wang, Delpozo, Kenneth Cole, Victoria Beckham, Altuzarra, Honor, gibi pek çok marka 2014-2015 sonbahar kış koleksiyonlarında ekosede değişiklikler yaparak o klasik halden çıkarıp günümüze uyarlamıştır.

cikolatakomasi-sonbahar trendleri:ekose desen
Delpozo – Vera Wang – Isabel Marant

2015 kış trendlerinde öne çıkan ekose, koleksiyonlar ve defilelerde görüldükten sonra sokak modasında da yerini almaya başladı. Ekose büyük anlamda risk almak demektir. Kötü kombinlendiğinde komik görüntülere sebep olabilir. Ama iyi ve akılcı kombinlenmiş ekoselerle iddialı bir görüntüye ulaşmanız kaçınılmaz. Bakalım ekoseyle o iddialı havaya nasıl bürüneceksiniz ?


#1 EKOSENİN EN İDDİALI HALİ: ELBİSE VE TAKIM ELBİSE 

Ekose kültürü olmayan kişiler tarafından ekose desen masa örtüsüne benzetilebilir. Baştan aşağı ekose giymek oldukça riskli bir tercih. Seçeceğiniz desen ve doku bu anlamda çok önemli. O riski ortadan kaldırmak için seçeceğiniz çanta, ayakkabı, aksesuar sade olmalı. Ekosenin takım olarak kullanıldığı durumlarda ekosedeki baskın olmayan renkle bluz yada gömlek kombini yapmanız mümkün. Elbise olarak kullanıldğında ise yine aynı şekilde sade ve tek renk aksesuarlarla desteklenmeli. Bu şartlar altında yapacağınız kombinlerde iddialı görüntüye ulaşmamak için hiçbir engeliniz kalmayacaktır.

cikolatakomasi-sonbahar trendleri:ekose desen
Ekose Desen Elbise ve Takım Elbise

#2 EKOSENİN EN SEVİLEN HALİ: GÖMLEK 

Ekose desenin benim en sevdiğim hali gömlekte olandır. Oduncu gömleği oduncu gömlek yapan tek şeydir ekose desen. Haftasonu şıklığınızın en ihtişamlı halidir kocaman desenli ekose gömlekler. Skinny jean, t-shirt, ve ekose gömlek çabasız şıklığın tek formülü. Ekosenin renklerini değişik hallerde kullanarak aynı parçalarla farklı kombinlerle çeşitlendirebilirsiniz.

cikolatakomasi-sonbahar trendleri:ekose desen
Ekose Gömlek

#3 EKOSE ETEK SADECE LİSEDE OLMAZ Kİ 
Lise dönemlerindeki eteklerinizi yada arkadaşlarınızın eteklerini hatırlayın. Tamamen ekose desenlerden oluşan eteklerdi. İşte o etekleri günlük hayatınıza uyarlamanız yeni tasarım eteklerle mümkün. Midi boy etekler ve gömleklerle yapacağınız kombinler sizi çıtı pıtı bir kız görünümüne ulaştırırken topuklu ayakkabılarla tamamlayacağınız kombininiz zarif bir bayana dönüşebilirsiniz.

cikolatakomasi-sonbahar trendleri:ekose desen
Ekose Etek

#4 EKOSE KABANLARLA KIŞ DAHA RENKLİ

Geçen sezonlarda panço ve pelerinle dış giyimde gözönüne çıkan ekose bu sene kabanlarda yerini aldı. En sevmediğim şeydir kış geldi diye karalara bürünen kabanlar montlar. Ekose bu algıyı kırmak için gelmiş bile diyebiliriz. Haraket ve renk skalası oldukça yüksek olan ekose desen kabanlar bu kışı renklendirecek gibi duruyor.

cikolatakomasi-sonbahar trendleriekose desen
Ekose Kaban

#5 İDDİA MI ARIYOSUNUZ İŞTE SİZE EKOSE PANTOLON 

Genelde basen bölgesini geniş ve gösterip boyu bastığı için desenli pantolonlardan kaçınırız. Bu tip pantolonların yüksek topuklarla kombinlenmesi daha ince bir görüntüye ulaştırırken o korkulan görüntüyü engellemeye de yeter. Ekose pantolonu kombinleyebileceğiniz tek şey düz renk bir üst bundan başkası aşırılık olur.

cikolatakomasi-sonbahar trendleriekose desen
Ekose Pantolon

#6 EN İYİ KOMBİN TAMAMLAYICI

Geçen kışın sonlarına doğru ortaya çıkan biraz daha büyüğü battaniyeye eşit olan oversized şallar bu sene inanılmaz trend. Bunların en etkileyici deseni tabikide hiç şüphesiz ekose desenli olanlar. Farklı desen renklerin bir araya gelmesiyle oluşan şallar tek renk kombinlerinize hareket katarken sizi de dikkat çekici bir hale sokabilir.

cikolatakomasi-sonbahar trendleriekose desen
Ekose Desen Şal

#7 EKOSE AYRINTIDA GİZLİDİR

Ben o kadar desenlerle uğraşamam düz insanım ama yine de ekoseden vazgeçemem diyenler için aksesuar seçeneğini unutmamak lazım. Çantada ayakkabıda daha mininal olarak kullanacağınız ekose sizin o herkesin gözündeki düzlüğünüzü yok edecektir.

Ekose Ayakkabı ve Çanta
Ekose Ayakkabı ve Çanta

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir