2016’nın Renkleri Belli Oldu

2016’nın Renkleri Belli Oldu

2016’nın ilk ayının ortalarına doğru geldiğimiz şu günlerde 2016 ile ilgili haberleri vermeye başlayabiliriz. Modanın en temel kaynaklarından biri olan renklerle ilk adımımızı atıyoruz. Uluslararası renk otoritesi Pantone 2016’nın renklerini açıkladı. Bu senenin diğer senelerden en önemli farkı bu sene iki renk seçmiş olması.

cikolatakomasi-2016nın-renkleri
2016’nın Renkleri

Moda, dekorasyon ve tasarım dünyasının yakından takip ettiği Pantone bu sene tarihinde bir ilkle 2016’nın rengini değil renklerini seçerek herkesi şaşırttı. Pantone her yıl temasına uygun renk seçiyor. Bu sene huzur, sakinlik ve dinginlik olarak betimlediği Rose Quartz ve Serenity’i 2016’nın rengi olarak ilan etti.

cikolatakomasi-2016nın renkleri8
Rose Quartz – Serenity

Soft ve pastel tonlardaki mavi ve pembenin uyumunu gözler önüne seren Rose Quartz (Soluk Pembe) ve Serenity (Bebek Mavisi) ev dekorasyonlarında pozitif enerji katacak bir yılın habercisi.

cikolatakomasi-2016nın renkleri4
Rose Quartz – Serenity

Podyumlarda ilk sinyalleri Karl Lagerfeld’n Ekim ayında yaptığı Chanel Airlines- Spring Summer defilesiyle verilmiş olan soft tonlardaki pembe ve mavi baskınlığı, bu yıl dekoratif aksesuarlardan duvar renklerine kadar evlerin her köşesinde kendini gösterecek gibi görünüyor. Doğal taş olan Pembe Kuvars’dan ilham alan pembenin pastel tonu Rose Quartz ve sakinlik, dinginlik anlamlarını içeren isminin hakkını veren Serenity, gökyüzünün uçuşan hafifliğini yansıtıyor. 2016’da sakin ve huzurlu bir atmosfer yaratmak isteyen herkes için ideal seçimler oluşturmaya olanak sağlayacak.

Chanel Airlines Spring-Summer
Chanel Airlines Spring-Summer

Bu iki renk arasındaki yumuşak geçiş, hem renk anlayışını özgürleştiriyor hem de kombin yapma açısından işimizi daha da kolaylaştırıyor. Soft renkler ailesine mensup bu iki renk her ne kadar bahar renkleri gibi görünse de kış aylarında da gömlek kaban ve kazak olarak kış renkleriyle oldukça sıcak bir uyum sağlayacaktır. Pantone’nın Executive Direktörü Leatrice Eiseman; ‘Bu yıl ilk kez iki rengi bir arada kullanıyor. Moda alanında kombin yapma açısından işi daha da kolaylaştıracak. İki rengin mükemmel uyumu pek çok markada karşımıza çıkacak. Her ikisi de pastel tonu olan renkler, özellikle ev dekorasyonunda da mükemmel uyumu yakalayacak.’ diye konuştu.

cikolatakomasi-2016nın renkleri7
Rose Quartz – Serenity

Aynı zamanda moda, güzellik ve tasarım dünyasını yakından ilgilendiren bu açıklama, aslında sadece estetik bir tercihten ibaret değil.

Pantone’nin bu ikili renk seçimi, akışkan cinsiyet kimlikleri ve cinsiyet eşitliği üzerine bir mesaj da veriyor. “Dünyanın birçok yerinde cinsiyet kimliklerinin sınırları bulanıklaşıyor” diyen prestijli renk enstitüsü, yaptığı açıklamayı şöyle sürdürüyor: “Renklere bu yaklaşımın cinsiyet eşitliği ve akışkanlığıyla aynı döneme denk gelmesi bir tesadüf olamaz. Tüketiciler artık çok daha rahat bir şekilde renkleri bir ifade biçimi olarak kullanmaya başladı, bu esnada yargılanmak veya bir kalıba sokulmak onları korkutmuyor.”

cikolatakomasi-2016'nın renkleri9
Rose Quartz – Serenity

 

Pantone’nin bu iki renk dışında 2016 için seçtiği diğer renkler olan Peach Echo, Snorkel Blue, Buttercup, Limbet Shell, Lilac Gray, Fiesta, Iced Coffee ve Green Flash, yılın renkleri Rose Quartz ve Serenity ile güzel bir birliktelik oluşturarak ortama canlı dokunuşlar katmak için ideal görünüyor.

2016'nın Diğer Renkleri
2016’nın Diğer Renkleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir