BB Krem ve CC Krem Farkı Nedir ?

BB Krem ve CC Krem Farkı Nedir ?

Son zamanlarda kozmetik ürünü satan mağazalarda raflarda sıkça rastladığımız BB krem ve CC krem gün geçtikçe popülaritesini arttırmaya başladı. Ama bu iki ürünün arasındaki farkı birçoğumuz bilmiyor. Bugün bu BB krem ve CC krem arasındaki fark nedir sorusunu  cevabını öğreneceğiz.

cikolatakomasi - BB Krem ve CC Krem
BB Krem ve CC Krem arasındaki fark

 

BB Krem nedir?

 

cikolatakomasi - bb krem ve cc krem

 

BB (Blemish Balm) Kremler 1960 yıllarda Alman bir dermatolog tarafından geliştirilmiş olup ameliyat veya kimyasal peelinglerden sonra hastaların yüzlerini korumak için kullanılırmış. Daha sonra 80lerde Uzakdoğu piyasasına giriş yapan BB kremler güneş koruması ve cildi beyazlatma sebebiyle satılan ve kullanılan ürünler haline gelmiş. Eğer Uzakdoğu üretimli markaların BB kremlerini kullanıyorsanız içinde cilt beyazlatıcı bileşenler olduğu görebilirsiniz.

BB Kremler en çok fondötenlerle karıştırılmakta aslında. BB kremler fondöten oranla daha hafif renkli nemlendiricilerden ise daha yoğun bir etkiye sahiptir. Şu an piyasada bulunan BB kremler hepsi güneş 15 yada 30 faktörlük güneş korumasına sahipler. Renk verme özelliğine sahip olduğu için kullanım miktarına dikkat etmek gerekiyor. Sırf güneş koruma özelliği olduğu için yüzünüze bolca sürmeniz hoş olmayan bir görüntüye sahip olmanızı sağlayabilir.

BB Kremin markalara göre değişen renk seçenekleri ar. Ten renginize en uygun olanı seçtikten sonra uygulama için makyaj süngeri yada fondöten fırçaları kullanabilirsiniz. Ben süngerle yapılan uygulamayı tavsiye ediyorum. Fırça ile uygulama yapıldığında yüzde çizgi çizgi fırça izi bırakabiliyor.

cikolatakomasi - BB Krem
Garnier BB Krem Maybelline BB Krem

Önerebileceğim iki BB Krem markası var onlardan biri Garnier‘n BB kremi ki kullanıyorum oldukça memnunum. Yoğun kıvamıyla Garnier diğer markalara göre kapatıcılığı daha yüksek oranda. Diğer tavsiye edeceğim marka ise Maybelline Dream Pure/Fresh BB Krem. Cilt özelliğinize göre iki çeşit BB kreme sahip marka eğer yağlı ve karma bir cilde sahipseniz mavi kapaklı Dream Pure, kuru bir cildiniz var ise  pembe BB yazılı Dream Fresh’i öneriyor. Akışkan yapısından kaynaklı kapatıcı özelliği çok daha hafif olan ürün nemlendirme ve güneşten koruma özelliğiyle öncü durumda.

 

CC Krem nedir ?

cikolatakomasi - CC Krem
CC Krem Nedir ?

CC Kremler (Color Corrector)  yüzdeki renk eşitsizliğini gidermek için kullanılırlar. Dolgun ve kızarık ciltler için daha çok. BB kremle aralarında yok denecek kadar az bir fark vardır. BB kremlerinde içeriğinde renk eşitsizliğini düzenleme özelliği vardır ama CC kremlerde bu özellik biraz daha yoğundur.

Markalara göre renk değişikliğine sahip CC kremler bazılarında ten rengi iken bazılarında beyaz/gri olabiliyor. Uygulandıktan sonra cildin rengini alarak eşitsizliği gideriyor. Güneşten koruma etkileri de aynı BB kremlerdeki gibi mevcut fakat bu da markadan markaya değişiyor. Bunun içinde alırken ürün içeriklerine dikkat etmeniz gerekiyor.

CC kremler hakkında herhangi bir öneride bulunamayacağım çünkü şimdiye kadar kullanma gereği duymadım. Dediğim gibi BB kremle aralarında belirgin bir fark görmüyorum çünkü.

 

 

 

 

 

 

 

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir