Bir Haftada Toksinlerden Arınmak Mümkün mü ?

Bir Haftada Toksinlerden Arınmak Mümkün mü ?

Kış ayları insanların kilo vermekte en zorlandığı aylardır ve bu aylarda da biraz yeme içme konusunda da kendimizi salarız. Şişkinlikle oluşan ödemler görüntümüzü oldukça kötü etkiler. Peki bunları nasıl yoluna koyabiliriz bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. Bir haftada toksinlerden arınmak mümkün mü ?

cikolatakomasi-detoks2
Toksinlerden Arınmak

Kilo vermek yada sağlıklı beslenmek için diyet listelerinin dışında detoks programları da uygulamak mümkün. Gece gezmelerinde alkol ve sağlıksız gıda tüketimlerinden kaynaklı olumsuz etkileri bu programlar sayesinde vücuttan atabiliriz. Son zamanlarda duyduğum işe yaradığına da şahit olduğum bir program var. Bağırsak diyeti olarak geçen bir detoks programı. 3 gün boyunca glüten ve laktozsuz yiyeceklerle beslenerek bağırsakları zararlı mikroorganizmalardan temizleyeceğiz. Akşamları ise et tüketimini keserek meyveyi akşam en geç 5-6 arasında tüketiyoruz. Bu diyet öyle aylarca sürecek bir diyet değil en başında da dediğim gibi 3 gün eksiksiz bir şekilde yaparak hem kilo kaybı sağlayacağız hemde vücudu  zararlı mikroorganizmalardan arındırmış olacağız.

cikolatakomasi-detoks3
Toksinlerden Arınmak

Sağlık için su tüketimi oldukça önemli bunu bilmeyen yok. Günde 2 litre su mutlaka tüketilmeli fakat bu bir detoks yöntemi değildir. Bu zaten olması gereken bir durumdur. Son zamanlarda da detoks suları adı altında satılan meyve ve sebze suları var bunları içtiğimizde de detoks yapmış sayılmıyoruz. 2 litre su içmek vücuttaki minerali dengeleyerek toksinlerin idrar yoluyla daha rahat atılmasına yardımcı olur. küçük bir de not günde 2 litre su içmek evet sağlıktır ama 4 litreden fazla su içmeniz durumunda da böbreklerinize zarar vermiş olursunuz.

cikolatakomasi-detoks5
Toksinlerden Arınmak

Suyun dışında ödem atma konusunda adaçayı ve kekik çayı oldukça faydalıdır.  Ama kesinlikle ama kesinlikle günde bir taneden fazla içmemelisiniz. Su konusunda olduğu gibi bu konuda da abartıya kaçmamanız çok önemli.

cikolatakomasi-detoks1
Toksinlerden Arınmak

Sudan alacağımız yararı başka sıvılardan alma düşüncesi yanlıştır. Çay kahve gazlı içecekler su ihtiyacı karşılamazlar. Hatta vücuttaki ödem artışını da katkıda bulunurlar.

cikolatakomasi-detoks4
Toksinlerden Arınmak

Tabi ki bu programları yaparken yaş, cinsiyet, kilo, yağ oranı gibi faktörler oldukça önemli. Listeler hazırlanırken kişinin sağlık durumu da göz önünde bulundurulmalı. Kişinin beslenme alışkanlığına göre liste hazırlanmalı. Vejetaryanlık durumuna göre liste yeniden düzenlenmelidir. Besin alternatiflerini doktorunuza danışarak öğrenebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir