Her Yaşta Bakım

Her Yaşta Bakım

Her yaşın cildi ve her cildinde bakımı farklıdır. Çünkü yaşla beraber değişen cildin ihtiyaçları da farklı. Kremlerin yaş faktörüne ayrılmasının sebebi de budur. Her yaşta bakım 20’li yaşlarda başlayıp 40 ve üstü yaşlara kadar devam eder.

cikolatakomasi-heryaştabakım
Her Yaşta Bakım
cikolatakomasi-her yaşta bakım-20liyaşlar
20’li Yaşlar

20’li Yaşlar

20’li yaşlar cildin taze ve temiz göründüğü yaşlardır. Fakat sadece bu yaşta değil her yaşta önemli olan iki kural vardır; doğru beslenme ve cilt temizliği bunlar 20’li yaşlardaki küçük hanımefendiler içinde geçerlidir. Henüz kendiliğinden silinen makyaj icat edilemediği için geceden makyajınızı temizlemeden uyumamayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü makyaj kalıntıları yüzünüzü yağlandırır bu da aknelere sebep olur, gözeneklerinizi tıkar. Cildinizin mat ve sağlıksız görünmesine sebep olur.

Gençliği en iyi yansıtan bakışlardır. 20’li yaşların başında abartılı göz makyajlarından özel günlerin haricinde kaçınmaya çalışın. Asla size makyaj yapmayın demiyorum. Ama asla makyajınızı temizlememezlik yapmayın diyorum. Eğer buna üşeniyorsanız benden size küçük bir tavsiye yatağınızın yanında makyaj temizleme mendilleri bulundurun. Kapsamlı bir temizleme olmasa da hiç temizlememekten daha iyidir.

Cilt kızarıklıklarınız varsa bunu B3 vitamini olarak da bilinen niacinimide ve laktik asit içeren kremleri kullanabilirsiniz. Faydasını kesinlikle göreceğinize garanti verebilirim.

Eğer cildinizdeki yağlanmalardan şikayetçiyseniz yağ kontrolünü sağlayan krem serileri kullanabilirsiniz. Ama bunlardan önce cilt uzmanı hekimlere de şikayetlerinizi danışabilirsiniz. İşin ucunu yolunu başında sağlam tutmak gerekiyor çünkü. Bunların dışında ne olursa olsun yapmanız gereken en önemli şey güneş ışınlarından kendinizi korumanız. Çünkü cilt yaşlanmasının en büyük nedenlerinden biri güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamızdan kaynaklanır. Bu sebepten SPF faktörlü yüz kremleri kullanmaya dikkat edin.

cikolatakomasi-heryaştabakım1
30’lu Yaşlar

30’lu Yaşlar

Cilt yağ üretiminin azaldığı alın ve göz çevresinde kırışıklıkların belirmeye başladığı yaşlardır 30’lu yaşlar. Cildin yağ üretiminin azaldığı nem oranının bozulduğu bu yaşlarda cilt kuruluğu da kendini göstermeye başlar. Her yaşta önemli olduğu gibi bu yaşta da cilt temizliği çok önemli. Gün sonunda makyajınızı kesinlikle temizlemeniz gerek. Makyaj temizliği sonrasında peeling yapacaksanız akşam saatlerinde yapmanızı tavsiye ederim. Çünkü peeling cildinizi ölü hücrelerden arındırır. Akşam saatlerinde yaptığınız peeling cildinizi yeni güne hazırlar. Tonik kullanmak gibi bi alışkanlığınız varsa ve cilt tipiniz kuruysa tonikten uzak durmalısınız. Tonik cildin yağ oranını belli bir oranda azaltır. Bu da aşırı oranda kuruluk yapar.

Eğer sivilce ve siyah nokta sorunu yaşıyorsanız yağlı kremleri kullanmamanızı tavsiye ederim onun yerine aynı özellikte ama cilt tipinize uygun kremleri kullanabilirsiniz. 30’lu yaşlar serum bakımı başlama yaşlarıdır. Cilt bakımınızı C ve E vitamini yani antioksidan içeren serumlar ve kremler kullanın. Yine bu yaşlarda da SPF korumalı kremler cilt bakımınızda olmazsa olmazınız olmalı. Kırışıklık başlangıçlarınız içinde sabah akşam göz çevresini nemlendiren göz altı kremleri de günlük bakım rutininize almalısınız.

cikolatakomasi-heryaştabakim2
40’lı Yaşlar

40’lı Yaşlar

Maalesef 40’lı yaşların ilk işareti olan kırışıklar yorgun cildin de ilk belirtisidir. Kolajen üretimi azaldığı için ciltte sıkılık kaybı yaşanır. Güneşten ne kadar korusak da verdiği hasar, ince çizgiler, kırışıklıklarla savaşan etken maddelerin en önemlilerinden biri bir A vitamini olan Retinol. Cildin yenilenmesini ve kolajen sentezini uyararak yaşlanma belirtilerini geri döndürmeyi destekliyor.

Nemsizlik, cilt tonu üzerindeki farklılıklar ve lekelenme gibi sorunlar başlar. Nemsizlik cildin parlaklığını kaybetmesine sebep olup matlaşmasına sebep oluyor. Parlak ve canlı bir cildin sırrı antioksidan, hyalüronik asit, elastin ve kalojen içeren bakım ürünleri kullanmaktan geçiyor. Cildi sıkılaştırıp pürüzsürleştirmek ve doğal bariyeri güçlendirerek beslemenin sırrı ise E ve F vitaminleri ve aminosit içerikli ürünlerdir. Cildin uykuda beslenmesi içinde gece kremi kullanmayı ihmal etmeyiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir