Kış Ayları İçin 10 Güzellik Önerisi

Kış Ayları İçin 10 Güzellik Önerisi

Kış mevsiminin etkilerini hissettiğimiz şu günlerde cildimiz de bu durumdan oldukça olumsuz etkilenmekte. Kuru havalardan dolayı etkilenen ellerimiz, yüzümüz hatta saçlarımızı bile korumak için kış ayları için 10 güzellik önerisi listesi hazırladım sizin için.

Bu önerilerde kullanmanızı istediğim benim kullanıp oldukça beğendiğim ürünleri de CikolataKomasi Öneriyor bölümünde sizinle paylaşacağım.

Kış Ayları için 10 Güzellik Sırları
Kış Ayları için 10 Güzellik Önerisi

Dudaklarla başlamak istiyorum. Çünkü kış soğuğundan, kuru havadan diğer bölgelere göre daha büyük ölçüde etkileniyorlar. Bunun için olabildiğince nemli tutmak gerekiyor. Kış aylarında çantamızda lip balmlar asla çıkarmayacağımız bir ürün olmalı. Ayrıca lip balmlar dışında evde uygulayabileceğiniz türk kahvesi bal ve çok az da şeker hatta bulabiliyorsanız esmer şekeri karıştırarak dudaklarınıza peeling yapabilirsiniz.

cikolatakomasi-kış ayları için 10 güzellik önerisi
Dudak Bakımı

Sağlıklı bir cildin en önemli ve ilk adımı nemdir. Kış aylarında cildimiz nem ihtiyacını karşılayamaz. Bunun için sık sık nemlendirmeniz gerekir.  Banyo sonrası body lotion takviyesi kış aylarında cildinize yapacağınız en büyük iyilik olur. Banyo sonrası üşeniyorsanız da duşta vücut kremlerini de kullanabilirisiniz.

cikolatakomasi-kış ayları için 10 güzellik önerisi1
Nem Bakımı

Bir algı vardır. SPF koruma faktörlü kremler yaz aylarında kullanılır. Hayır bu yanlış. Kış aylarında da güneşten korunmamız gerek. SPF korumasıyla cilt lekelerine erkenden müdahale etmiş olursunuz.  Bu yüzden kremlerimiz seçerken bu özelliği barındırmasına dikkat etmemiz gerekiyor.

cikolatakomasi-kış ayları için 10 güzellik önerisi2
Güneş Koruması

Hassas gözler ve lens kullananlar için kış ayları oldukça zor geçer. Kuru havadan kaynaklı kızarmalar ve kaşınmalar en büyük problem. Bunu için eczanelerde satılan ilaçsız tuzlu gözyaşı damlaları var onlarda kullanabilirsiniz. Tuzlu dediğime bakmayın suni gözyaşı olarak da geçiyor birçok yerde. Ağladığımızda akan gözyaşıyla aynı yapıya sahip.

cikolatakomasi-kış ayları için 10 güzellik önerisi3
Göz Bakımı

En büyük keyifli dakikalardır banyoda sıcak suyun altında geçirilen zaman. Ama kış aylarında bunun 30 dakikadan fazlası maalesef zararlı. Soğuk havalarda sıcak su ve sauna cildin kurumasına ve pul pul görünmesine sebep olur. Pul pul görünüm nemsizlikteki son noktadır. Bunun için banyoda geçirilen vakti 10-15 dakika arasında tutmak faydalı olacaktır.

cikolatakomasi-kış ayları için 10 güzellik önerisi4
Banyo Süresi

Ayaklarımıza yaz aylarında açık ayakkabılar giydiğimiz için pedikürle daha çok özen gösteriyoruz. Ama kış aylarının da yaz aylarına bir hazırlık olduğunu düşünürsek ayaklarımıza kış aylarında da özen göstermeliyiz. Ayaklardaki bakımsızlık sağlık açısından olumsuzluklar doğurabilir. Günün koşuşturmasından pediküre vaktiniz olmuyorsa ayak bakımı için nemlendirici kremleri uyguladıktan sonra ayağınızı sıcak tutan bir çorap giyerek nemi ayaklarınıza hapsedebilirsiniz. Haftada birde ponza taşıyla ayaklarınıza masaj yaparak ölü derilerden arındırmış olursunuz.

cikolatakomasi-kış ayları için 10 güzellik önerisi5
Ayak Bakımı

Hiç farkında olmasak da saçlarımızda kuru ve soğuk havalardan etkilenir. Onlarında bu hava şartlarında neme ihtiyacı olur. Nemsiz kalan saç tarama sırasında kırılır ve bunu hiç birimiz istemeyiz. Bu yüzden kullandığınız şampuanın şampuan sonrası bakım kremini kullabilirsiniz. Kırılmaları önlemek için banyo sonrası bir iki damla zeytinyağı yada argan yağını saç uçlarınıza uyguladıktan sonra geniş dişli bir tarakla tarayabilirsiniz.

cikolatakomasi-kış ayları için 10 güzellik önerisi6
Saç Bakımı

Kışın en sevmediğim şeydir belki de burnumun üşüyüp palyaço burnu gibi kıpkırmızı olması. Ama maalesef bu mevsimde kılcal damarlarımız kan akışının hızlanması için genişler bundan dolayıda burnumuz kızarır. Bu hava değişiminden dolayı kılcal damarların çatlayıp kalıcı kızarıklıklara sebep olmaması için sıcak kompres yapmamız bu durumu önleyecektir.

cikolatakomasi-kış ayları için 10 güzellik önerisi7
Burun Kızarması

Diz, dirsek, topuk eklem bölgeleri üzerindeki deri dokusu daha kalındır. Kemik baskısı hafifletmek amacıyla fazla dokuya sahiptir. Fakat kurumuş dirsekler hem kötü bir görüntü oluşturur hemde rahatsız eder. Bunu engellemek için gece uyku öncesi bu bölgelere vazelin uygulayabilirsiniz.

cikolatakomasi-kış ayları için 10 güzellik önerisi8

Aslında en başa yazmam gerekeni en sona yazdım. El bakımı kış aylarındaki en önemli şey. Ellerimizin kış aylarında nemsizlikten ne hale geldiğine hepimiz şahit olmuşuzdur. El kremini yaz kış çantamızdan çıkarmayız çünkü hiç birimiz elimizin o kuru halini sevmeyiz bunu çok iyi biliyorum. O yüzden sona bıraktım. El kremi konusunda hatrı sayılır bir koleksiyona sahibim. Bu tecrübelerimi ilerleyen günlerde sizlerle paylaşacağım.

cikolatakomasi-kış ayları için 10 güzellik önerisi9
El Bakımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir