Trend: Çirkin Sneaker

18. Mayıs 2018 Moda 0
Trend: Çirkin Sneaker

‘Ugly Sneaker’ yani çirkin ayakkabılar 2018’e damga vuracak

Moda dünyasında her geçen gün yeni bir akımla bizleri şaşırtmayı başarıyor. 90’ların ‘Çirkin’ spor ayakkabıları yeniden markaların koleksiyonlarında yerlerini almaya başladı. Geçtiğimiz sezon kendilerini belli etmeye başlayan ‘Ugly Sneaker’ akımı daha da ses getireceğe benziyor.

Ugly Sneaker
Ugly Sneaker

Son zamanlarda heryerede görmeye başladığımız çirkin ayakkabılar her ne kadar görünüş itibariyle itici olsalar da her giyen oldukça rahat ve konforlu olduğunu söylüyor. 90’lardan sıyrılıp daha abartı bir görünüme kavuşan bu ayakkabılar, her ne kadar ‘Çirkin’ olsalarda giyenlere cool bir imaj vermiyor da değil.

Ünlü Markalarda Bu Akıma Kapıldı

Bu yeni akımın hayatımıza girişi Balenciaga markasının başına Demna Gvasalia’nun geçmesiyle oldu. ‘Triple S’ sneakerlar çıktığı günden beri bu akımın öncüsü olarak kabul ediliyor. Diğer markalarında koleksiyonlarına ‘Ugly Sneaker’ı dahil etmesiyle bu yolda artık yalnız değiller. Alexander McQueen, Balmain, Adidas, Calvin Klein, Fila, Givenchy, Marni, Miu Miu, Prada, Stella McCartney, Gucci, Louis Vuitton gibi dünya devlerinin koleksiyonlarına dahil ettiği ‘Ugly Sneaker’ ülkemizde de neredeyse yok satıyor.

Sneaker’lar son birkaç senedir sadece bir spor ayakkabı olmaktan fazlasını yapar hale geldi. Sokak modasında kumaş pantolonlardan süslü eteklere kadar her şeyin rahat ve konforlu tamamlayıcısı sneaker’lar bu sene de hala çok popülerler. Sadece bu sezon biraz daha çirkinler !

Markalardan Ugly Sneaker
Markalardan Ugly Sneaker

Önümüzdeki sezon daha da çirkinleşiyor

Tasarımcılar, çirkin spor ayakkabıları çok sevmiş olacaklar ki, önümüzdeki sonbahar kış sezonu için de bu trendde ısrarlı gibiler. Geçtiğimiz Milano, Paris, New York moda haftalarına bakarsak, her biri birbirinden çirkin modellerin önümüzdeki dönem sıkça karşımıza çıkacağını söyleyebiliriz. Üstelik bunlar sadece spor ayakkabı değil! Bot, çizme, topuklu ayakkabı…

Başlarda gözümüzün garipsediği bu ayakkabılara şimdiden alışmaya başladık. Gerçi bunda, Bella Hadid, Chiara Ferragni, Rihanna gibi yeni nesil stil ikonlarının ayaklarından bu ‘çirkin sneaker’ları çıkarmamalarının da etkisi büyük. Görülen o ki, sokak stilinin yeni gözdesi çirkin sneaker’ların isimlerinin aksine oldukça cool ve tercih edilebilir durumdalar.

Ünlü markaların yüksek fiyatlarla satmaya başladığı ayakkabılar Türkiye’de aylarca beklemeyeyle alınır hale geldi. Ünlü markaların dışında Bershka, H&M, FloButigo gibi markalarda bu çirkin ayakkabıların neredeyse birebir aynılarını koleksiyonlarına eklediler bile. 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir